10-Б українська мова
28.09.2022(2 уроки)
Тема. Діалекти як історична база літературних мов.
Територіальні і соціальні діалекти. Мова міста. Мова села.
1.Мінілекція
Діалектом (наріччям) називають сукупність специфічних мовних особливостей – фонетичних, морфологічних, синтаксичних, лексичних, що не властиві літературній мові, але характерні для усного мовлення населення, яке проживає у певній місцевості.
Територіально наша мова складається з трьох наріч.
Північне наріччя.
До північного наріччя належать діалекти Чернігівщини, північних районів Сумщини, Київщини, Житомирщини, Рівненщини, Волині та низки районів Південної Білорусі. Південна межа цього наріччя проходить приблизно лінією: Володимир-Волинський – Луцьк – Рівне – Новгород-Волинський – Київ – Прилуки – Конотоп – річкою Сейм до межі з російською мовою.
Південно-західне наріччя складають діалекти Вінниччини, Хмельниччини, Тернопільщини, Львівщини, Івано-Франківщини, Буковини, Закарпаття, південних районів Житомирщини, Рівненщини, Волині, окремих районів Черкащини, Кіровоградщини, Миколаївщини, Одещини, а також діалекти теренів, заселених українцями у Польщі, Словаччині, Румунії.
До південно-східного наріччя входять діалекти Харківщини, Луганщини, Донеччини, Полтавщини, Дніпропетровщини, Запоріжжя, Херсонщини, більшості районів Черкащини, Кіровоградщини, Миколаївщини, Одещини, а також діалекти українців Криму, Курщини, Білгородщини, Воронежчини, Дону і Кубані.
Основна межа між південно-західним і південно-східним наріччям проходить лінією: Коростишів – Ружин – Тетерів – східніше Умані – Первомайськ – Миколаївка – Роздільна.
2.Опрацюйте теоретичний матеріал ,параграф 11.
3.Виконайте вправу.
Спишіть, підкресліть діалектизми. З’ясуйте їхні значення за словником чи книгою «Культура і побут населення України».
Витягалось найкраще лудіння, нові крашениці, писані кептарі, череси і табівки, багато набивані цвяхом, дротяні запаски, черлені хустки шовкові і навіть пишна та білосніжна ґуґля, яку мати обережно несла на ціпку через плече. Іван теж дістав кресаню і довгу дзьобню, що била його по ногах…
Д/З Виконати впр.73
Тема.Контрольна робота.
Мова як суспільне явище. Українська мова в Україні. З історії розвитку української мови. Сучасна українська мова як вища форма існування національної мови.
Виконайте тестові завдання за покликанням:
Комментарии
Отправить комментарий