9-Б українська мова
24.05.2022
Асинхронно
Тема:Основні орфограми у суфіксах.Букви н,нн у різних частинах мови.
1. Повторення навчального матеріалу
Основні орфограми у суфіксах
Пишемо з
- Суфікси -ик, -ник, -івник, -чик (-щик)пишемо з и: козлик, лірник; комірник,працівник; хлопчик, прапорщик.
- Суфікс -ив-(о), що вживається у словах, які означають матеріал або продукт праці, пишемо тільки з и: вариво, добриво, морозиво, паливо, АЛЕ: марево, маєво, сяєво (не матеріал і не продукт праці).
- За допомогою суфіксів -иськ(о), -їськ(о), -ищ(е), -їщ(е) утворюються слова переважно з емоційно-негативнимвідтінком від іменників усіх родів, причому після приголосного пишемо и, після голосного — ї: гноїсько, дівчисько, хлопчисько; вогнище, побоїще, становище.
- Суфікси -ичок, -ичк(а) пишемо з и в словах, що походять від іменників із суфіксами -ик, -иц(я): вогник — вогничок, кошик — кошичок, вулиця — вуличка, палиця — паличка.
Пишемо з Е , Є
- Суфікс -ен(я), -єн(я) вживається в іменниках середнього роду, що означаютьживі істоти: кошеня, каченя, чаєня.
- Суфікси зменшено-пестливих слів -ечок,-єчок, -ечк(а), -єчк(а), -ечк(о), -єчк(о): гачечок, краєчок, качечка, чаєчка, сонечко, яєчко.
- Суфікс -енк(о), -єнк(о) вживається здебільшого в іменниках, що означають прізвища: Мусієнко, Бровченко, зрідка — у загальних назвах: безбатченко, коваленко.
- Суфікс -еньк(о, а), -єньк(о) вживаємо для творення пестливих назв: батенько, серденько; рученька, доленька.
- 2. Перегляньте відео
- Букви Н,нн у різних частинах мови:
- https://youtu.be/aSUp9umkK4U
- ЗАВДАННЯ
1. Спишіть, розкриваючи дужки та ставлячи пропущені розділові знаки.
1. Пр(е,и)пало літо до землі грудьми (з,с)томившись бігти (в)слід оста(н,нн)ій птиці (М. Боровко). 2. І нехай промі(н,нн)я те (не) гріє що послала зірка (с,з)далека та до неї лине й лине мрія ніби світло тиха і ле(г,х)ка (В. Симоненко). 3. Я ніжним сном пр(е,и)йду до тебе, зі(л,лл)юсь з твоїм душі тремті(н,нн)ям я стану над тобою небом я пр(е,и)горнусь до тебе ті(н,нн)ю (О. Довгоп'ят). 4. Блаже(н,нн)им бе(з,с)турботн(і,и)м малюком я всмоктував у сер(д)це рідну мову з цілю(шч,щ)им мат(е,и)рин(ь)ським молоком (Д. Луценко). 5. Випрошу у сонця аж чотири дні, забр(е,и)ду у (з,с)покій, мов у хвилі жита. І мене обійме стріч(е,и)чка блакитна воло(ж,ш)кових рад(о,і)с(т)них вогнів (М. Боровко). 6. Ми підем, де трави похилі де зорі в ясній дал(е,и)ні і карії очі і руч(е,и)ньки білі ноч(я,а)ми насняться мені (В. Сосюра). 7. Мріють у тр(и,е)мтячому мар(е,и)ві далекі села (Григорій Тютюнник).
2. Розподільний диктант
У ліву колонку випишіть слова зі вставленою у суфіксах буквою и, у праву—зі вставленою буквою е.
Станов..ще, мереж..во, стеж..чка, дал..ч, вдесят..ро, велет..нь, ровесн..ця, промов..стий, враж..ння, віконн..ця, няньч..н, щебетуш..чка, вдумл..вий, звелич..ний, довж..лезний, пряд..во, рушн..чок, ожинн..к, вжал..ний, велич..на, виховат..ль, старш..нький, стривож..ний, хмар..ще, п’ят..ро, вінн..чанин, озелен..ння, незнайом.ць, зйомн..к, осич..на, плюш..вий, лелеч..ня, вірмен..н, книж..чка, грабл..ще, дал..на, перепел..ня.
Ключ. У кожному слові підкресліть другу від початку букву. З цих букв прочитаєте вислів Й.- В. Ґете
Д/з
Виконайте онлайн- тест за посиланням:
Комментарии
Отправить комментарий