9-А

 31.03.2021

Українська мова (асинхронно)

Тема:Період,основні ознаки,структурні типи.Особливості інтонації та розділові знаки між частинами періоду.

1.Опрацюйте теоретичний матеріал за підручником(параграф 45).
Період (грец. кружний шлях, обертання) — розгорнута, багатокомпонентна, гармонійно організована синтаксична побудова, що характеризується цілісністю теми, повнотою і динамізмом змісту (нерідко з елементами образності і широких асоціативних зв'язків). Період вважається фігурою високого, піднесеного, урочистого стилю, опоетизованого мовлення. Він належить до найдавніших фігур античної риторики. Великим майстром періодів був давньогрецький ритор і оратор Горгій, тому період у риториці називають горгієвською фігурою.На відміну від інших синтаксичних конструкцій період є тематично, структурно та інтонаційно відносно замкненою побудовою, своєрідним мікротвором.
Період має специфічні особливості, що простежуються на трьох рівнях: смисловому, структурно-синтаксичному та інтонаційному.
За смисловими відношеннями між першим і другим періодами розрізняють кілька їх видів:
v завершальний;
v означальний;
v кільцевий (включає кільцевий повтор, що формує рамку строфи чи тексту);
v часовий (виражає часові відношення між засновком і висновком);
v предикатний;
v причинний;
v протиставний;
v пояснювальпо-порівняльний;
v умовний;
v пояснювальний.
Залежно від структурного типу синтаксичної одиниці, яка лежить в основі періоду, можна виділити:
Ø період-просте речення. Повторюваними синтаксичними елементами є однорідні члени;
Ø період-складносурядне речення. Повторюваними складниками є поєднані сурядним зв'язком прості речення;
Ø період-складнопідрядне речення. До головної частини належить кілька відповідно розташованих підрядних речень одного типу; вони, як правило, утворюють ряд з однорідною супідрядністю.
Перша частина періоду характеризується поступовим інтонаційним підвищенням, яке досягає максимуму в кінці її, а друга — значним пониженням після паузи (пауза між підвищенням і зниженням на письмі, як правило, передається комою або комою і тире). 
Період використовується у різних функціональних стилях усної і писемної літературної мови. 

2.Виконайте вправу 409.

3.Перепишіть речення, виділіть у ньому підмети й присудки, накресліть схему. Які елементи в ньому періодично повторюються?
Після довгого літнього дня, коли сонце сідає, а розпечена земля поволі скидає з себе золоті шати, коли на бліде, втомлене днем небо з’являються крадькома несміливі зорі, в останньому промінні сонця справляє грища мушва, а дивно м’яке, злото-рожеве повітря приймає віддаль бузкові тони і робить простори ще ширшими і ще глибшими, - Маланка з Гафійкою волочать курною дорогою утому тіла й приємне почуття скінченого дня (М. Коцюбинський).   
4.       Окремі речення обєднайте в період. Придумайте до нього другу, прикінцеву частину. Період запишіть.
Бачу, як легко зависла в небі хмарка, облита сонячним сяйвом. Чую, як дзвінко хлюпає в річці вода. Відчуваю, як приємно холодить босі ноги травичка.

Д/З:Виконайте  вправу 412




Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

8-А

5-А Головій Владислав, Мевшук Матвій, Тимошенко Захар (дистанційне навчання)

7-А Кучерук Артем